• Meniu

  Copyright © Variousmag.eu - Įvairenybės iš viso pasaulio

  Reklama viršuje

  Mokslininkai aptiko mažus tamsiosios materijos telkinius

  Variousmag
  2020 m. sausio 21 d., antradienis Last Updated 2020-01-21T15:25:50Z
  Standartinis kosmologinis modelis teigia, kad didžioji Visatos medžiagos dalis yra tamsioji materija – su įprasta medžiaga tik gravitaciškai sąveikaujančios dalelės.

  Šios dalelės turėtų būti šaltos – tai reiškia, kad jos juda lėtai ir gali jungtis į labai įvairaus dydžio telkinius.

  Mažiausių telkinių masė gali būti gerokai mažesnė net už Mėnulio, o didžiausiuose telkiniuose randami kvadrilijonų Saulės masių galaktikų spiečiai.

  Egzistuoja alternatyvūs tamsiosios materijos modeliais, pagal kuriuos ją sudarančios dalelės yra „šiltos“ arba „karštos“ – juda greitai ir telkiasi tik į didelius darinius.

  Telkinius, kuriuose formuojasi galaktikos, aptikti ir tyrinėti įmanoma stebint pačių galaktikų judėjimą.

  Mažesnius telkinius užfiksuoti sudėtinga, bet įmanoma, naudojantis gravitaciniu lęšiavimu. Nesvarbu, ar telkinyje yra žvaigždžių, ar nėra, jo gravitacija vis tiek paveikia pro šalį sklindančios šviesos trajektoriją.

  Naujame tyrime naudojantis šiuo metodu identifikuoti mažiausi iki šiol aptikti tamsiosios medžiagos telkiniai.

  Atradimui pasitelkti keturi kvazarai; dėl arčiau esančių galaktikų gravitacinio lęšiavimo kiekvienas kvazaras matomas keturgubas.

  Atidžiai stebėdami visus keturis kiekvieno objekto atvaizdus, astronomai nustatė, kokie mažesni medžiagos telkiniai papildomai iškreipia atvaizdus. Mažiausi aptikti telkiniai yra 10-100 milijonų kartų masyvesni už Saulę.

  Nors tai vis dar labai dideli dydžiai, jie yra 10-100 tūkstančių kartų mažesni už Paukščių Tako halo masę ir apskritai mažesni, nei bet koks anksčiau identifikuotas tamsiosios materijos telkinys. Šiltosios ir karštosios tamsiosios materijos modeliai prognozuoja, kad tokių mažų telkinių turėtų nebūti.

  Taip pat apskaičiuota, kad milijono-milijardo Saulės masių telkiniai sudaro apie 3,5% visos lęšiuojančios galaktikos masės – šis skaičius puikiai atitinka šaltos tamsiosios materijos modelio prognozę.

  Konstanta ,,42''
  Komentarai

  Tampilkan

  Naujausi įrašai

  Versijos

  +