• Meniu

  Copyright © Variousmag.eu - Įvairenybės iš viso pasaulio

  Reklama viršuje

  Versijos apie Dž.Kenedžio nužudymą

  Variousmag
  2019 m. spalio 11 d., penktadienis Last Updated 2019-10-19T18:25:59Z
  1963 m. lapkričio 22-ąją, penktadienį, 11 val. 20 minučių Dalaso oro uoste nusileido Dž.Kenedžio lėktuvas. Prezidentas su žmona sėdo į atvirą limuziną, priekinėse sėdynėse įsitaisė valstijos gubernatorius Dž.Konelis (J.Connally) su žmona. 11 val. 50 min. kortežas išvyko iš oro uosto į miesto centrą. Pakeliui valstybės lyderį sveikino minios žmonių. Iki Prekybos centro, kur prezidentas per oficialius pietus turėjo sakyti kalbą, liko važiuoti ne daugiau kaip 10 minučių. Laikrodis rodė 12:30. Juodas prezidento linkolnas, sulėtinęs greitį, iš Hiustono gatvės pasuko į Elmo gatvę. Tą akimirką pasigirdo šūviai. Dž.Kenedis buvo sužeistas į kaklą ir galvą, kulka į nugarą pataikė ir Teksaso gubernatoriui. Po pusvalandžio JAV Parklendo ligoninėje prezidentas mirė. Dž.Konelį pavyko išgelbėti.
  Po kelių valandų policija sulaikė buvusį jūrų pėstininką Li Harvį Osvaldą (Lee Harvey Oswald), dirbusį mokyklinių vadovėlių sandėlyje, iš kurio, kaip manyta, buvo šaudoma. Jame už dėžių buvo rastas šautuvas su optiniu taikikliu ir trys tūtos. Ant šautuvo aptikti L.Osvaldo pirštų atspaudai. Bet suimtasis savo kaltę neigė. Po dviejų dienų įtariamąjį pervežant į federalinį kalėjimą jis buvo mirtinai sužeistas šūviu į pilvą. Šovė toks Džekas Rubis (Jack Ruby), striptizo klubo savininkas. Tardomas Dž.Rubis teigė, kad tai buvo asmeninis kerštas už nužudytą prezidentą.

  1963 m. lapkričio 29 dieną, praėjus savaitei po tragedijos Dalase, naujasis Baltųjų rūmų šeimininkas Lindonas Džonsonas (Lyndon Johnson) įsteigė prezidentinę komisiją Dž.Kenedžio nužudymui tirti, kurios vadovu buvo paskirtas Aukščiausiojo teismo pirmininkas E.Vorenas (E.Warren). Po 10 mėnesių darbo komisija paskelbė tokias išvadas: 1) į Dž. Kenedį ir Dž.Konelį buvo šauta pro mokyklinių vadovėlių sandėlio šeštojo aukšto langą; 2) šaudė vienas Li Harvis Osvaldas; 3) nerasta jokių įrodymų, kad L.Osvaldas ir Dž.Rubis buvo pažįstami. Atrodė, kad bylą galima užbaigti. Bet komisijos medžiagoje buvo tiek „pritemptų“ faktų, kad daugelis amerikiečių atsisakė ja tikėti. Per praėjusius daugiau kaip penkis dešimtmečius buvo atlikta dešimtys nepriklausomų ekspertizių, paneigiančių Voreno komisijos išvadas.

  Neabejotinas sąmokslas

  Į tyrėjų rankas pateko vieno liudinino filmuota medžiaga, kurioje įamžinta akimirka, kai buvo šaudoma į prezidento limuziną. Pagal kadrų skaičių buvo paskaičiuota, kad nuo šūvio, pataikiusio į prezidentą (210 kadras), ir šūvio, sužeidusio gubernatorių (234 kadras), praėjo vos 1,3 sekundės. Bet ekspertizė parodė, kad net labiausiai įgudęs snaiperis nesugebėtų dukart iš eilės iššauti iš L.Harvio Osvaldo šautuvo greičiau nei per 2,6 sek.

  Komisijos nariai šiam prieštaravimui išspręsti iškėlė „vienos kulkos teoriją“: neva į gubernatorių pataikė ta pati kulka, kuri buvo paleista į prezidentą ir išlindo pro jo gerklę. Ši versija kelia daug abejonių: jei tai būtų buvusi ta pati kulka, ji būtų turėjusi iš pradžių staigiai pasukti į dešinę, nuskrieti apie pusmetrį, o paskui pasisukti kairėn. Be to, kritikos sulaukė ir komisijos teiginys, kad pirmoji kulka buvo paleista į Dž.Kenedį iš nugaros, o ne iš priekio, mat skylė, kurią ji paliko gubernatoriaus nugaroje, yra žemiau skylės kakle, iš kurios ji išlėkė. O to niekaip negali būti, jeigu į prezidentą buvo šauta iš nugaros ir iš viršaus.

  Taigi šaudė mažiausia du žmonės, o gal ir trys. 8-ąjį deš. atlikta neutronų aktyvacinė analizė rodo, kad nuolaužų, išimtų iš prezidento galvos, cheminė sudėtis neatitinka kulkų, kuriomis šaudė L.Osvaldas, sudėties. O šaudžiusysis turėjo būti užėmęs poziciją už medinės tvoros ant žole apaugusio šlaito dešinėje Elmo gatvės pusėje. Apie tai, kad šaudyta iš ten, kalbėjo daugybė liudininkų. Vadinasi, L.Osvaldas turėjo bendrininkų, taigi tai buvo kruopščiai suplanuotas sąmokslas.

  Specialiosios tarnybos

  Parašyta dešimtys knygų, kurių autoriai tvirtina, kad už Dž.Kenedžio nužudymą yra atsakingas FTB, CŽV arba Pentagonas. Bet tiesioginių įrodymų niekur nepateikiama, viskas suvedama į galimus motyvus. Juk niekam ne paslaptis, kad, pavyzdžiui, prezidentas ir FTB direktorius E.Huveris (E.Hoover) vienas kitam jautė gilią antipatiją. Dž.Kenedis būtų atleidęs slaptosios žinybos vadovą, bet šis turėjo Baltųjų rūmų šeimininką kompromituojančios medžiagos apie jo meilės ryšius. CŽV ir Pentagono vadovybėse buvo nemažai nepatenkintų Dž.Kenedžio užsienio politika. Bet tokių faktų, aišku, yra per maža.

  Užtat yra viena labai svarbi aplinkybė, rodanti, kad specialiosios tarnybos čia niekuo dėtos. Net jei kuri nors iš šių žinybų būtų sumaniusi nužudyti prezidentą, ji nieku gyvu nebūtų susidėjusi su L.Osvaldu, mat šis sirgo šizofrenija, buvo nesukalbamas, ūmus, nekomunikabilus.

  Kubos diktatorius

  Dar vienas asmeninis Dž.Kenedžio priešas - Fidelis Kastras (Fidel Castro). Kubos vadovas puikiai žinojo, kad JAV ne kartą rengė pasikėsinimus į jį ir net žadėjo atsakyti tuo pačiu. Kaip įrodymas, kad komunistinių pažiūrų L.Osvaldą užverbavo kubiečiai, paprastai pateikiami šie faktai: 1) 1963 m. rugsėjo pabaigoje jis keletą kartų slapta lankėsi Kubos ambasadoje Meksike, kur tikriausiai gavo atitinkamas instrukcijas; 2) tada jis dalyvavo ir vakarėlyje, kuriame Meksikos komunistai ir Kubos diplomatai garsiai aptarinėjo būtinybę pašalinti prezidentą Dž.Kenedį; 3) lapkričio vidury L.Osvaldas su kompanija treniravosi šaudykloje Dalaso apylinkėse; 4) Kubos ambasadoje apie prezidento nužudymą neva buvo žinoma iš anksto. Bet visa tai yra mažai tikėtina. F.Kastras suprato: jei jis nusiųs žudikus, Amerikos karinis įsiveržimas į Kubą bus neišvengiamas.

  Mafija

  Įtikimesnė atrodo versija apie Amerikos mafijos dalyvavimą pasikėsinant į Baltųjų rūmų šeimininką. 1960 m. rinkimuose Dž.Kenedis aplenkė varžovą respublikoną R.Niksoną (R.Nixon) vos 0,1 proc. balsų. Bet Dž.Kenedžio biografai stengiasi neakcentuoti to, kad ši persvara buvo užtikrinta mafijos pastangomis. Dž.Kenedžio tėvas susitarė su vienu svarbiausių Amerikos mafiozų Semu Džankana (Sam Giancana): jei šis padės jo sūnui laimėti rinkimus, naujasis prezidentas pasirūpins, kad būtų paisoma nusikalstamo pasaulio bosų interesų. Bet to neįvyko. Priešingai, Džonas ir jo brolis Robertas (teisingumo ministras) išvystė iki tol neregėtą kampaniją prieš mafiją. S.Džankana buvo įrašytas pirmuoju pavojingiausių ieškomų JAV mafiozų sąraše.

  1994 m. samdomas žudikas Džeimsas Failzas (James Files), atliekantis kalėjimo bausmę iki gyvos galvos, davė sensacingą interviu. Jis papasakojo, kad 1963 m. iš gansterio Č.Nikolečio (Ch.Nicoletti), atstovaujančio S.Džankanai, gavo užsakymą nužudyti prezidentą. Jam padėjo L.Osvaldas, taip pat, pasak Dž. Failzo, sąmoksle dalyvavo gangsteriai Dž.Rubis ir Dž.Roselis (J.Roselli). Jie drauge parengė pasikėsinimo planą, numatė vietas, iš kurių bus šaudoma (beveik tas pačias, kurias nustatė ir balistinė ekspertizė) ir pasirinko ginklus. Pats Dž.Failzas stovėjo ant šlaito ir šovė į prezidentą.

  2017 m. išslaptinti dokumentai

  JAV nacionalinis archyvas paskelbė naują porciją iš 2591 anksčiau įslaptintų dokumentų apie prezidento Dž.Kenedžio nužudymą. Bet kai kurios rinkmenos prezidento D.Trampo (D.Trump) prašymu lieka su žyma „slaptai“ dėl galimos grėsmės Amerikos saugumui. Atkreipia dėmesį kitas faktas - didelėje dalyje išslaptintų dokumentų esama didelių spragų liudytojų parodymuose, ekspertizių rezultatuose ir daugelyje detalių, galinčių nušviesti tikrąjį 1963 m. lapkričio 22 d. įvykių Dalase vaizdą. Reikia pasakyti, kad per 55-erių metų nužudymo tyrimo istoriją nė vienas JAV lyderis nesiryžo išslaptinti visų tyrimo dokumentų.

  Šaltinis: respublika.lt
  Komentarai

  Tampilkan

  Naujausi įrašai

  Versijos

  +