• Meniu

  Copyright © Variousmag.eu - Įvairenybės iš viso pasaulio

  Reklama viršuje

  Higso bozonas arba dieviškoji dalelė - kas tai?

  Variousmag
  2019 m. spalio 12 d., šeštadienis Last Updated 2019-10-12T14:23:59Z
  Higso bozonas (H0) – dar vadinamas „dieviškąja dalele“, tai hipotetinė masyvi subatominė dalelė, kuri paaiškina, kodėl kitos dalelės turi masę. Dalelė, kuri gali būti Higso bozonas, eksperimentiškai aptikta 2012 m. liepos 4 dieną. Higso bozonas turi pagrindinį vaidmenį aiškinant likusių elementariųjų dalelių masės prigimtį, o tiksliau, skirtumą tarp bemasio fotono ir reliatyviai sunkių W ir Z bozonų.

  Standartinis modelis teigia, jog egzistuoja tam tikras Higso laukas, užpildantis visą aplinkui esančią erdvę. Su šiuo lauku sąveikaudamos elementariosios dalelės ir įgyja masę: dalelės, stipriai sąveikaujančios su Higso lauku, įgyja didelę masę, o dalelės, kurios su lauku sąveikauja silpnai, įgyja mažą masę. Higso bozonas yra Higso lauko kvantas.

  Higgso bozono tiesiogiai stebėti neįmanoma, todėl jo egzistavimą įmanoma nustatyti tik iš dalelių, į kurias atsimušęs jis suyra. Tai buvo stebima LHC įgreitinant protonus beveik šviesos greičiu, kol jie susiduria.

  Naujasis atradimas užpildo standartinio fizikos modelio spragas. Pagal standartinį fizikos modelį laikoma, kad Higgso bozonai suteikia medžiagai masę. Teigiama, kad su mase susijęs energijos laukas, vadinamas Higgso lauku, paplitęs po kosmosą. Keliaudamos pro šį lauką dalelės su juo sąveikauja ir įgauna masę.

  Šios dalelės turėjo ypatingą reikšmę formuojantis Visatai – be jų nebūtų susidariusios žvaigždės, planetos, kitos medžiagos ir struktūros. Todėl Higgso bozonas buvo pramintas „dieviškąja dalele“.

  Tai, kad Higgso bozonas egzistuoja, reiškia, jog mokslininkams nebūtina atsisakyti iki šiol naudoto standartinio fizikos modelio, nusakančio elementariųjų dalelių sąryšius ir jų savybes.

  Tačiau mokslininkai dar tvirtai negali pasakyti, ar atrastosios dalelės savybės visiškai sutampa su standartiniu fizikos modeliu – tam, kad tai būtų patvirtinta, mokslininkams dar teks paplušėti.

  Jei Higgso bozono savybės nesutaptų su teoriniais svarstymais, reikštų, kad standartinis modelis iš esmės yra teisingas fizikos kelias, tačiau jį reikia šiek tiek pataisyti ir papildyti. Tai būtų tarsi naujas atspirties taškas sprendžiant standartinio modelio problemas.
  Komentarai

  Tampilkan

  Naujausi įrašai

  Versijos

  +